Olcsó, biztonságos és gyors pénzküldés Angliából Magyarországra
 Gy.I.K.Gy.I.K.   KeresésKeresés   CsoportokCsoportok   ProfilProfil   Üzeneteid olvasásához jelentkezz beÜzeneteid olvasásához jelentkezz be   BelépésBelépés 

Segítséget / tanácsot kérek, kaptam munkát Londonban.

Új téma nyitása   Hozzászólás a témához    Tartalomjegyzék -> Munka Londonban
Előző téma megtekintése :: Következő téma megtekintése  
Szerző Üzenet
Alsyke
Újonc
Újonc

HozzászólásElküldve: 2013. Január 17. Csütörtök, 16:40    Hozzászólás témája: Segítséget / tanácsot kérek, kaptam munkát Londonban. Hozzászólás az előzmény idézésével

Kedves Fórumozók!

Kaptam munkát az egyik hotelben Londonban, kiküldték a munka szerződést is, de nagyon szépnek tűnik az ajánlat, tehát gyanús. Tanácsot kérek, személyes talalkozom nem volt, interneten találtam véletlenül és elküldtem a CV-met, erre kaptam pár kérdést e-mailbem válászoltám nekik. Ma érkezet a szerződésí4
Íme egy pár mondat a szerződésből:

"The position we are offering is that of (Sales Manager) at a salary of (£4,650) per month, which is a gross salary and the Net salary is (£3,920). Your working hours will be from (7am – 3pm (8hrs) Mon-Fridays), with break period of 2hrs hours only, beginning from (12pm - 2pm). This is a contract position which you would be able to work here in London for a minimum of 1yr and a maximum of 5yrs. We would like you to start work on (18th February 2013). If this date is not acceptable, please do inform us.

................... Hotel London will provide the employee with comprehensive health care for the term of contract and follow-on care for injuries suffered during the term of contract for employee and family. Employee shall be entitled to comprehensive health care services, which are to be administered by medical experts on job locations. In a case of emergency situation, an employee will be flown to his home country or any country suitable for the best medical attention. This decision can be influenced by the findings of ............Hotel London medical experts, unless the employee in question states otherwise.
EU Citizens wouldn’t need a Visa or Work Permit to work here in the UK but you will obtain National Insurance Number (NIN) and Foreign Affair Certification.
You should also note that your employment here at ........ Hotel London, would be considered under the TIER 2 CASES work permit application scheme and your are entitled to work for a period of one (1) year or five (5) i.e. if you which to extend your employment here at ..........Hotel London or with some other company/organization."

Előre is megköszönöm bármilyen választ és a tanácsot!![/b]
Vissza az elejére
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése
wolf33
Újonc
Újonc

HozzászólásElküldve: 2013. Január 18. Péntek, 6:29    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Szia!

Megnéztem a szálloda honlapját, ezt találtam:

Employment Scam
A number of unsolicited fraudulent emails have circulated purporting to offer employment at one of our hotels. These emails target job-seekers who have posted their biographical information on internet websites and often contain misspelled words and unusual return addresses.

The emails include official-looking documents as attachments and purport to offer employment without the need for in-depth interviews. The perpetrators then request sensitive personal information (passport numbers, social security numbers or other personal data) and/or the payment of fees to third parties, allegedly for work permits or visas.

These are not genuine offers from our organization. Please do not provide sensitive personal information or submit payment to third parties in response to such offers.

To confirm the validity of any questionable notification or communication supposedly involving The May Fair hotel, or if you are contacted in this regard please contact recruitment@themayfairhotel.co.uk.

http://www.themayfairhotel.co.uk/current-vacancies

Szerintem érdeklődd meg a megadott e-mail címen, hogy valós-e tényleg az ajánlat. Pláne mielőtt még a személyes adataidat kiadnád...
Vissza az elejére
Alsyke
Újonc
Újonc

HozzászólásElküldve: 2013. Január 19. Szombat, 15:31    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

wolf33 írta:
Szia!

Megnéztem a szálloda honlapját, ezt találtam:

Employment Scam
A number of unsolicited fraudulent emails have circulated purporting to offer employment at one of our hotels. These emails target job-seekers who have posted their biographical information on internet websites and often contain misspelled words and unusual return addresses.

The emails include official-looking documents as attachments and purport to offer employment without the need for in-depth interviews. The perpetrators then request sensitive personal information (passport numbers, social security numbers or other personal data) and/or the payment of fees to third parties, allegedly for work permits or visas.

These are not genuine offers from our organization. Please do not provide sensitive personal information or submit payment to third parties in response to such offers.

To confirm the validity of any questionable notification or communication supposedly involving The May Fair hotel, or if you are contacted in this regard please contact recruitment@themayfairhotel.co.uk.

http://www.themayfairhotel.co.uk/current-vacancies

Szerintem érdeklődd meg a megadott e-mail címen, hogy valós-e tényleg az ajánlat. Pláne mielőtt még a személyes adataidat kiadnád...

Utána néztem, és tényleg csalás az egész!. Köszönöm a segítséget !!!
Vissza az elejére
Hozzászólások megtekintése elölről:   
Új téma nyitása   Hozzászólás a témához    Tartalomjegyzék -> Munka Londonban Időzóna: (GMT +1 óra)
1 / 1 oldal

Ugrás:  
Nem készíthetsz új témákat ebben a fórumban
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban
Nem módosíthatod a hozzászólásidat a fórumban
Nem törölheted a hozzászólásaidat a fórumban
Nem szavazhatsz ebben fórumban